Mądra szkoła czyta dzieciom

W roku szkolnym 2016/2017 działania szkoły zostały tak zaplanowane, aby w jak najszerszym stopniu zrealizować

PODSTAWOWE KIERUNKI REALIZACJI POLITYKI OŚWIATOWEJ PAŃSTWA

 

1.Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

2.Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach
i placówkach.

3.Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.

 

Koordynator programu  Barbara Haszczyn

 

l.p.

 

Działanie

 

 

Termin

 

Osoba odpowiedzialna

 

Uwagi

1.

Przygotowanie pedagogizacji na temat czytania dziecku na spotkaniu z rodzicami 

( informacje na temat programu, prezentacja multimedialna)

wrzesień

B.Haszczyn,

M.Chruścicka

 

2.

Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki.

29 września

Każdy nauczyciel języka polskiego w swojej klasie oraz edukacji polonistycznej

w edukacji wczesnoszkolnej

 i w kl. 0

 

3.

 Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. zachęcamy do uroczystych obchodów Urodzin Misia

14 października

 

Świetlica szkolna

B.Chomka

D.Draganik

Konkursy,

 nauka urodzinowych manier, w tym składania życzeń

i zabawami dla dzieci, a także do organizowania lokalnych konkursów na „Najładniejszy lub najbardziej niezwykły prezent dla Misia", czytanie książek
o Misiach: od Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Paddingtona

4.

Lekcja biblioteczna
w bibliotece wiejskiej

Wrzesień - listopad

Każdy wychowawca

 (wszystkie klasy)

Wyjście do biblioteki wiejskiej

5.

Międzynarodowy  Dzień Postaci

 z Bajek, data wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a,–

5 listopada

M.Draganik

Przebranie się za postaci
z popularnych bajek, konkursy
 i zabawy wokół bohaterów
z bajek.

6.

Światowy Dzień Życzliwości.

21 listopada

Wychowawcy klas od 0 do VI

Porozmawiajmy
z dziećmi o tej wartości jako składowej szacunku, solidarności

i przyjaźni, bezinteresowne-go dobra, którym możemy obdarzyć innych. Pamiętajmy, że dzieci mogą nauczyć się tych wartości tylko wówczas, gdy same traktowane są zawsze przez dorosłych

z szacunkiem

i życzliwością.

7.

 Mikołajki z „Mikołajkiem”

6 grudnia

B.Haszczyn

To okazja do poczytania prześmiesznych książek Sempe i Goscinnego

8.

Książka mojego dzieciństwa

 

 

grudzień

A.Majda

 

9.

Konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV-VI

grudzień

Bibliotekarz szkolny

 

10.

„Zima z książką”

 

 

styczeń, luty

Każdy nauczyciel języka polskiego w swojej klasie oraz edukacji polonistycznej
w edukacji wczesnoszkolnej 
i w kl. 0

dwumiesięczny (styczeń, luty) cykl spotkań z książką

11.

Książka mojego dzieciństwa

styczeń

A.Król

 

12.

Książka mojego dzieciństwa

marzec

B.Haszczyn

 

13.

Konkurs czytelniczy dla uczniów klas I-III

marzec

Bibliotekarz szkolny

 

14.

Wycieczka do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Przemyślu (kl.IV-VI)

kwiecień

M.Jasińska

 

15.

Książka mojego dzieciństwa

kwiecień

Ks.Rafał Kapuściński

 

16.

Pasowanie na czytelnika

maj

Bibliotekarz szkolny

 

17.

Sztuka teatralna A.Fredry w wykonaniu  uczniów klasy V

czerwiec

B.Haszczyn

M.Chruścicka

Podsumowanie programu

 

 Realizacja programu:

Upowszechnianie czytelnictwa stało się priorytetem w roku 2016/2017 w polskich szkołach. 29 września 2016 r. w Szkole Podstawowej w Babicach zainaugurowano realizację całorocznego programu Mądra szkoła czyta dzieciom, którego koordynatorem jest p. B. Haszczyn. Obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, w ramach którego każdy nauczyciel i wychowawca w klasach od 0 do VI odczytał fragment prozy lub wiersze. Uczniowie zdobyli dodatkową wiedzę, a także zapragnęli sami doczytywać dalszą część prezentowanych utworów.

5 października 2016 r. w ramach akcji Mądra Szkoła Czyta Dzieciom wychowawczyni kl.I p, Małgorzata Chruścicka wybrała się do do Wiejskiej Biblioteki w Babicach. Podczas lekcji bibliotecznej przygotowanej przez p. Marzenę Seńczyszyn uczniowie brali w niej aktywny udział.

 

W dniu 6 października 2016 r wychowawczynie klas ,,0" - pani Marzena Draganik i klasy drugiej - pani Barbara Chomka zorganizowały w  ramach szkolnego programu ,,Mądra szkoła czyta dzieciom" wyjście do Publicznej Biblioteki w Babicach  na zajęcia biblioteczne. Dzieci podczas spotkania poznały pracę bibliotekarki i miały okazję zapytać o różne szczegóły dotyczące korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Wysłuchały też utworów czytanych przez panią bibliotekarkę między innymi ,,Tupcio Chrupcio - idziemy do doktora", ,,Rady nie od parady" - Małgorzaty Strzałkowskiej,  ,,Cuda i dziwy" - Juliana Tuwima. Dzieci odpowiadały na pytania związane z treścią czytanych utworów. Klasa druga klasyfikowała i zapisywała wady i zalety różnych postaci, a młodsze dzieci układały puzzle i wspólnie bawiły się w ,, kąciku malucha". Uczniowie otrzymali też upominki w postaci cukierków i zakładek do książek. Zajęcia przebiegły w miłej, radosnej atmosferze i zachęciły dzieci (miejmy nadzieję, że skutecznie) do czytelnictwa.

13 października 2016 r. klasa III pod opieką wychowawczyni p. Haliny Noworolskiej wybrały się do Wiejskiej Biblioteki w Babicach. Uczniowie przenieśli się do magicznego królestwa, w którym rządzą książki. Pani bibliotekarka bardzo ciepło nas przyjęła, przeczytała uczniom kilka cennych rad na temat właściwego zachowania się, a następnie przeprowadziła quizy i rebusy, które skutecznie sprawdziły wiedzę dzieci na temat savoir vivre. Radości było, co nie miara!. Jak zwykle zabawa szła w parze z nauką!

20 października 2016 r. wychowawczynie klas ,,0" i klasy II pani Marzena Draganik i pani Barbara Chomka w ramach programu ,,Mądra szkoła czyta dzieciom" zorganizowały ,,Urodziny Misia". Obchody tego święta rozpoczęły się dzień wcześniej od czytania przez panią Barbarę Haszczyn fragmentów książek o misiach m.in. ,, Miś Uszatek" Czesława Janczarskiego. Dzieci z uwagą słuchały tekstu i chętnie odpowiadały na pytania związane z treścią. W dniu obchodów święta został rozstrzygnięty konkurs na ,,Portret misia" klas 0, I i II oraz na ,,Kartkę z życzeniami dla misia" dla klasy III. Gościem honorowym był oczywiście miś, któremu  uczniowie klasy trzeciej odczytali życzenia urodzinowe. Następnie zostały wręczone nagrody i dyplomy. Uroczystość zakończyło odśpiewanie tradycyjnego ,,Sto lat", a ,,Miś" poczęstował wszystkie dzieci smacznymi cukierkami. A oto zdobywcy miejsc i uczestnicy konkursów.

 10 listopada 2016 roku w naszej szkole zrobiło się bardzo kolorowo, a to za sprawą licznych bohaterów bajkowych, którzy nas odwiedzili w związku z obchodzonym kilka dni temu Międzynarodowym Dniem Postaci Bajkowych. Barwny korowód przeszedł przez salę gimnastyczną prezentując się społeczności szkolnej i rodzicom. Dzieci z "O" i klas I i II, które wzięły udział w szkolnym konkursie "Jestem postacią bajkową" organizowanym przez Barbarę Chomka i Marzenę Draganik w ramach programu realizowanego w naszej szkole "Mądra szkoła czyta dzieciom", zaprezentowały swoje stroje. Wśród wybranych bohaterów bajek znalazły się m.in.: Skrzaty, Syrenka, Smerfetka, Dzwoneczek, Elza, Czerwony Kapturek, Gajowy, Księżniczka, Kot w butach, Alladyn, Wróżka, Olaf, Pani Wiosna. Jury bacznie przyglądało się wszystkim modelom i modelkom i skrzętnie notowało swoje uwagi. O wynikach konkursu powiadomimy wkrótce

 21 listopada 2016 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Jestem postacią bajkową" zorganizowanego w naszej szkole w ramach programu "Mądra szkoła czyta dzieciom". Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. I miejsce zdobyli: Milena Buchowska, Emilia Urban, Klara Zaleska, Julia Martyn, Maciej Osiadły, Martyna Jaszyk, Paulina Plecień, Wiktor Osiadły. II miejsce - Samanta Escobar, Emilia Ciepielowska, Kacper Plecień, Emilia Kaszycka, Klaudia Minorowicz, Filip Kuca, Julia Kopko. III miejsce - Maja Ciołek, Aleksandra Zaleska, Grzegorz Plecień, Gabriela Grzech. IV miejsce - Julia Brzoza i Jan Buś. Laureatom gratulujemy i zachęcamy wszystkich do udziału w konkursach.

15 grudnia 2016 r. w Bibliotece Szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas IV - VI "Z książką za pan brat". Wzięli w nim dział uczniowie klasy IV: J. Durys, I. Hadam, J. Jurkiewicz, M. Węgrzyn, klasy V: G. Kasprowicz, M. Kopiec, D. Wolarz, klasy VI: A. Bentkowska, K. Rosiwal, O. Żukowiec. Celem konkursu było: promowanie ciekawych książek, wykorzystując znajomość poznanych dotychczas przez dzieci lektur, ulubionych książek i wierszy, wyrabianie umiejętności współdziałania i rywalizacji, pogłębianie wiedzy czytelniczej uczestników, dostarczanie dzieciom dobrej rozrywki. Wyniki zostaną ogłoszone podczas najbliższej akademii. Organizatorem konkursu była p. S. Nowosielecka.

21 luty 2017 r.o książkach swojego dzieciństwa opowiadała p. Anna Majda.

 

W ramach wolontariatu uczennice klasy VI dwa razy w tygodniu na długiej przerwie czytają książki dzieciom z "0". 21 lutego przedszkolaki słuchały "Moja mama czarodziejka" Joanny Papuzińskiej. Akcja rozwija u dzieci zainteresowanie książką i propaguje czytelnictwo od najmłodszych lat.

W ramach całorocznego programu realizowanego w naszej szkole pod hasłem „ Mądra szkoła czyta dzieciom”  w styczniu i lutym  nauczyciele  - poloniści oraz wychowawca kl. „0” czytali uczniom ciekawe książki,  aby upowszechniać czytelnictwo  i wychowywać do wartości.  Najmłodszym p. M. Draganik  czytała baśnie H.Ch. Andersena „Królowa Śniegu i inne opowiadania”. Klasa I pod kierunkiem pani dyr. M. Chruścickiej poznawała przygody postaci z książki M. Kownackiej „Plastusiowy  Pamiętnik”. Klasa II wraz z panią B. Haszczyn  przeżywa przygody dzieci z książki „Róże w garażu” A. Tyszki. W klasie III p. H. Noworolska  czyta „Baśnie Andersena” H.Ch.Andersena. Polonistka A. Majda upowszechnia w klasie IV książkę A.Lindgren  „Bracia Lwie Serce”,  a w klasie VI „ Oskara i panią Różę” Erica – Emmanuela Schmitta. Klasa V z panią B.Haszczyn zgłębia tajniki przygód przyjaciół w powieści „Felix, Net i Nika oraz "Teoretycznie Możliwa Katastrofa” R. Kosika. Zainteresowanie uczniów jest bardzo duże z pewnością zaowocuje samodzielnym sięganiem po książkę jako sposób na wartościowe spędzanie wolnego czasu.

 30 marca 2017 r. w ramach programu „Mądra szkoła czyta dzieciom” w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości wierszy Juliana Tuwima. W konkursie udział wzięli uczniowie klasy II: W. Osiadły, J. Sikora i uczennice klasy III: A. Dec, D. Gąsiorowska, M. Makara, A. Szewczyk, W. Pękalska, O. Wiśniowska, K. Misiołek, K. Ciołek. I miejsce zajęła O. Wiśniowska, II W. Osiadły, III A. Szewczyk. Zwycięzcom gratulujemy. Nagrody oraz dyplomy zostaną wręczone na najbliższym apelu. Konkurs przeprowadziła p. S. Nowosielecka.

20 czerwca 2017 r. odbyła się w naszej szkole premiera I aktu komedii Aleksandra Fredry pt. „Gwałtu, co się dzieje”. Uczniowie klasy V oraz gościnnie występujący M. Banaś - uczeń kl.VI - odegrali pierwszy akt dzieła i zachęcali do przeczytania dwóch kolejnych. Młodzi aktorzy przygotowywali się do tego występu przez cały rok w ramach zajęć świetlicowych ( 1 godz. w tygodniu). Na miarę swoich możliwości oddali grą i kostiumami atmosferę fredrowskiego utworu. Całość przygotowała p. B. Haszczyn przy wsparciu p. dyrektor M. Chruścickiej, p. M. Jasińskiej, p. A. Król oraz rodziców klasy V. Wydarzenie to podsumowało realizację całorocznego programu „Mądra szkoła czyta dzieciom” w naszej placówce. Wartości, do jakich wychowywaliśmy zgodnie z priorytetami MEN , zostały wypisane i umieszczone na gazetce szkolnej. Na zakończenie uroczystości p. dyrektor wręczyła uczniom, którzy zdali egzamin karty rowerowe.