REGULAMIN PRACY KOMISJI REKRUTACYJNEJ ODDZAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. J. SŁOWACKIEGO W BABICACH NA ROK SZKOLNY 2024/2025

 
Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2018.996 z poźn. zm.),

  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek z dnia 16 marca 2017 (Dz. U.2017.610).

  3. Zarządzenie Nr 9A/2024 Wójta Gminy Krzywcza z dnia 29 stycznia 2024r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów do publicznego przedszkola i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Krzywcza.

 

POSTANOWIENIA  OGÓLNE

§ 1
Rekrutacja dzieci do Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. J. Słowackiego w Babicach odbywa się w oparciu o zasadę powszechnej dostępności na podstawie dokumentu zwanego dalej Wnioskiem o przyjęcie dziecka do przedszkola.
 
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

przedszkolu” należy przez to rozumieć: Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. J. Słowackiego w Babicach.

 

POSTANOWIENIA  REKRUTACYJNE

§ 2

  1. System rekrutacji oparty jest o jednolite kryteria naboru.

  2. Postępowanie rekrutacyjne oraz uzupełniające odbywa się w terminach określonych Zarządzeniem Nr 9A/2024 Wójta Gminy Krzywcza z dnia 29 stycznia 2024r., w oparciu o kryteria ustalone w art. 154 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 29 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.

  3. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. J. Słowackiego w Babicach.

  4. W postępowaniu rekrutacyjnym do oddziałów przedszkolnych biorą udział dzieci w  wieku od 2,5 do 6 lat zamieszkałe na terenie Gminy Krzywcza.

  5. Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą ubiegać się o przyjęcie do oddziału ogólnodostępnego.

  6. Dzieci zamieszkałe poza obszarem Gminy Krzywcza mogą ubiegać się o przyjęcie do przedszkola, jeżeli po przeprowadzeniu rekrutacji uzupełniającej placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami.

  7. W przypadku większej liczby  kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w pkt. 4, niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria: 



OPIS KRYTERIÓW : 

WARTOŚĆ  PUNKTOWA

Wielodzietność  rodziny kandydata

(rodzina wychowująca 3 i więcej dzieci)

10 punktów

Niepełnosprawność kandydata

10 punktów

Niepełnosprawność jednego  z rodziców kandydata

10 punktów

Niepełnosprawność obojga  rodziców kandydata

10 punktów

Niepełnosprawność  rodzeństwa  kandydata

10 punktów

Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie

10 punktów

Objęcie kandydata pieczą zastępczą

10 punktów

 

CZYNNOŚCI DOTYCZĄCE ZŁOŻENIA WNIOSKU

§ 3

  1. W celu zapisania dziecka do przedszkola rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do wypełnienia wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola. (załącznik nr 1).   Wydrukowany i podpisany wniosek o przyjęcie dziecka rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do złożenia w terminie określonym w harmonogramie naboru.

  2. Dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w dotychczasowym oddziale przedszkolnym nie biorą udziału w rekrutacji - rodzice składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym. (załącznik nr 2)   

  3. Druki (załącznik numer 1 i załącznik numer 2) dostępne są w szkole (u dyrektora i wychowawców) oraz do pobrania na stronie szkoły.

  4. Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie w razie konieczności (większa liczba kandydatów) dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów:

    1. oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,

    2. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r o. rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, 1495, 1696, 1818),

    3. orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, 1495, 1696, 1818),

    4. prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem (art. 150 ust. 6 -Ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe t. j.: Dz. U. z 2019r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681, 1818, 2197, 2248),

    5. dokument potwierdzający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 09 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1111, 924, 1818).

    6. oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.

 

  1. Wypełniony wniosek: podpisują rodzice /prawni opiekunowie/ dziecka.

  • podpisy złożone we wniosku są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.

 

WERYFIKACJA WNIOSKÓW

§ 4

  1. Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. J. Słowackiego w Babicach.

  2. W skład komisji rekrutacyjnej wchodzi 2 przedstawicieli rady pedagogicznej oraz dyrektor szkoły. W skład komisji rekrutacyjnej może wchodzić przedstawiciel Rady Rodziców.

  3. Dyrektor  5 dni wcześniej    informuje  członków Komisji  rekrutacyjnej o terminie obrad.

  4. Przewodniczący  Komisji rekrutacyjnej   może  żądać  od rodziców  dokumentów potwierdzających spełnienie  przez dziecko  zaznaczonych  kryteriów  we wniosku.

  5. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy:

  • ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy  kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

  • ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

  • sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.

6. Komisja rekrutacyjna rozpatruje wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola w oparciu o:

  • kryteria pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego tzw. kryteria ustawowe,

  • kryteria drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego tzw. kryteria samorządowe,

7. W przypadku uzyskania przez kilku kandydatów równorzędnej sumy punktów rekrutacyjnych

do danego przedszkola, ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu kandydata podejmuje komisja

rekrutacyjna.

8. Rodzice /prawni opiekunowie/ dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne

potwierdzenie woli przyjęcia dziecka  w przedszkolu. Niezłożenie w/w oświadczenia w

terminie określonym w harmonogramie naboru oznacza rezygnację z miejsca w przedszkolu.

 

PROCEDURA ODWOŁAWCZA

§ 5

           Rodzice dziecka, które nie zostało przyjęte mogą:

  1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka,

  2. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica z wnioskiem.

  3. W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.

  4. Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od jego otrzymania.

  5. Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§6

  1. Dane osobowe oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym dziecko korzysta  z wychowania przedszkolnego.

  2. Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane przez okres roku, chyba, że na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.

  3. W trakcie roku szkolnego dzieci przyjmowane są do przedszkola decyzją dyrektora, w miarę wolnych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych.

 
 


                                                                                      .…………………………………………
                                                                     
podpis i pieczęć dyrektora