REGULAMIN PRACY KOMISJI REKRUTACYJNEJ ODDZAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. J. SŁOWACKIEGO W BABICACH NA ROK SZKOLNY 2024/2025
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2018.996 z poźn. zm.),
-
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek z dnia 16 marca 2017 (Dz. U.2017.610).
-
Zarządzenie Nr 9A/2024 Wójta Gminy Krzywcza z dnia 29 stycznia 2024r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów do publicznego przedszkola i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych dla których organem prowadzącym jest Gmina Krzywcza.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Rekrutacja dzieci do Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. J. Słowackiego w Babicach odbywa się w oparciu o zasadę powszechnej dostępności na podstawie dokumentu zwanego dalej Wnioskiem o przyjęcie dziecka do przedszkola.
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
„przedszkolu” należy przez to rozumieć: Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. J. Słowackiego w Babicach.
POSTANOWIENIA REKRUTACYJNE
§ 2
-
System rekrutacji oparty jest o jednolite kryteria naboru.
-
Postępowanie rekrutacyjne oraz uzupełniające odbywa się w terminach określonych Zarządzeniem Nr 9A/2024 Wójta Gminy Krzywcza z dnia 29 stycznia 2024r., w oparciu o kryteria ustalone w art. 154 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 29 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
-
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. J. Słowackiego w Babicach.
-
W postępowaniu rekrutacyjnym do oddziałów przedszkolnych biorą udział dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat zamieszkałe na terenie Gminy Krzywcza.
-
Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą ubiegać się o przyjęcie do oddziału ogólnodostępnego.
-
Dzieci zamieszkałe poza obszarem Gminy Krzywcza mogą ubiegać się o przyjęcie do przedszkola, jeżeli po przeprowadzeniu rekrutacji uzupełniającej placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami.
-
W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w pkt. 4, niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:
OPIS KRYTERIÓW : |
WARTOŚĆ PUNKTOWA |
Wielodzietność rodziny kandydata (rodzina wychowująca 3 i więcej dzieci) |
10 punktów |
Niepełnosprawność kandydata |
10 punktów |
Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata |
10 punktów |
Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata |
10 punktów |
Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata |
10 punktów |
Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie |
10 punktów |
Objęcie kandydata pieczą zastępczą |
10 punktów |
CZYNNOŚCI DOTYCZĄCE ZŁOŻENIA WNIOSKU
§ 3
-
W celu zapisania dziecka do przedszkola rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do wypełnienia wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola. (załącznik nr 1). Wydrukowany i podpisany wniosek o przyjęcie dziecka rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są do złożenia w terminie określonym w harmonogramie naboru.
-
Dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w dotychczasowym oddziale przedszkolnym nie biorą udziału w rekrutacji - rodzice składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym. (załącznik nr 2)
-
Druki (załącznik numer 1 i załącznik numer 2) dostępne są w szkole (u dyrektora i wychowawców) oraz do pobrania na stronie szkoły.
-
Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie w razie konieczności (większa liczba kandydatów) dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów:
-
oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
-
orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r o. rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, 1495, 1696, 1818),
-
orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, 1495, 1696, 1818),
-
prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem (art. 150 ust. 6 -Ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe t. j.: Dz. U. z 2019r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681, 1818, 2197, 2248),
-
dokument potwierdzający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 09 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1111, 924, 1818).
-
oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.
-
-
Wypełniony wniosek: podpisują rodzice /prawni opiekunowie/ dziecka.
-
podpisy złożone we wniosku są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.
WERYFIKACJA WNIOSKÓW
§ 4
-
Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. J. Słowackiego w Babicach.
-
W skład komisji rekrutacyjnej wchodzi 2 przedstawicieli rady pedagogicznej oraz dyrektor szkoły. W skład komisji rekrutacyjnej może wchodzić przedstawiciel Rady Rodziców.
-
Dyrektor 5 dni wcześniej informuje członków Komisji rekrutacyjnej o terminie obrad.
-
Przewodniczący Komisji rekrutacyjnej może żądać od rodziców dokumentów potwierdzających spełnienie przez dziecko zaznaczonych kryteriów we wniosku.
-
Do zadań komisji rekrutacyjnej należy:
-
ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
-
ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
-
sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
6. Komisja rekrutacyjna rozpatruje wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola w oparciu o:
-
kryteria pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego tzw. kryteria ustawowe,
-
kryteria drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego tzw. kryteria samorządowe,
7. W przypadku uzyskania przez kilku kandydatów równorzędnej sumy punktów rekrutacyjnych
do danego przedszkola, ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu kandydata podejmuje komisja
rekrutacyjna.
8. Rodzice /prawni opiekunowie/ dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne
potwierdzenie woli przyjęcia dziecka w przedszkolu. Niezłożenie w/w oświadczenia w
terminie określonym w harmonogramie naboru oznacza rezygnację z miejsca w przedszkolu.
PROCEDURA ODWOŁAWCZA
§ 5
Rodzice dziecka, które nie zostało przyjęte mogą:
-
W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka,
-
Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica z wnioskiem.
-
W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.
-
Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od jego otrzymania.
-
Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§6
-
Dane osobowe oraz dokumentacja postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego.
-
Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane przez okres roku, chyba, że na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.
-
W trakcie roku szkolnego dzieci przyjmowane są do przedszkola decyzją dyrektora, w miarę wolnych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych.
.…………………………………………
podpis i pieczęć dyrektora